„Oltalmaznunk kell régi jó hírönket, nevönket…”
Bocskai István
Az iskoláztatás kezdetei Derecskén a XVII. századra tehetők, a reformáció kálvinista irányzatának egyházzá szerveződésének idején a debreceni Református Kollégium partikulájaként működött.
(Partikula: valamely anyaiskola résziskolája, ahol az anyaiskola tanítási elveivel megegyező módon folyt az oktatás, onnan érkeztek az oktatók is.)
Teológiát is tanítottak, ami a felsőbb iskolákra készítette elő a diákokat. Ekkor csak fiúk részesültek oktatásban.
A XVIII. században már középfokú oktatás is folyt Derecskén. 1779-es nyilvántartás szerint két fiú oskola, egy kisebb és egy nagyobb lányoskola volt.
A XIX. század elején a partikuláris iskolarendszer válságba került, szükség volt a modernizálásra. Ezt a gyakori tantervmódosítások is jelzik. 1838-ban a Tiszántúli Református Egyházkerület közgyűlése elfogadta a református tanítóképzés beillesztését az oktatásba, önálló tanszék létrehozását a Református Kollégiumban. Zákány József derecskei származású tanár is a tervezet készítői között volt.
Az 1868-as népiskolai törvény hatására meghatározó lett a rendszer-szerűség, az oktatás pontos tartalmának meghatározása. Az egyház mellett az állam is fokozatosan kiépítette a tanfelügyelői rendszert. Ez az 1900-as évek elejétől érvényesült Derecskén, mikortól a református egyház elfogadta az államsegélyt a tanítók fizetésére.
Az 1900-as évek elején tíz osztályban folyt az oktatás. Az egyházi iskolák mellett a város is szerepet vállalt 1908-tól az oktatásban, megalapította az Iparostanonc Iskolát.
Az I. világháború idején hét tanító harcolt a frontokon, az iskolában katonákat szállásoltak el, ezért csak az 1-3. osztályosok jártak iskolába.
A háború után fokozódott az állami beleszólás az oktatásba. Bevezették a testnevelés, majd az állampolgári és honvédelmi ismeretek tanítását.
Az 1920-as évek végétől Derecskén rendezték meg a vármegyei ének- és tornaversenyek területi fordulóit.
A folyamatos tanulói létszámnövekedés szükségessé tette új tanítói ál-lások megszervezését, valamint új iskola építését. Ez a tíz tantermes épület –mely a mai Bocskai iskola főépülete-1930-ra készült el. A gazdasági válság 7 időszakában a beruházás nehéz terheket rótt a református egyházra és a városra egyaránt.
1921-ben megszervezték Derecskén az állam által működtetett polgári iskolát is. Ennek nagy sikere volt, a környékbeli településekről is szívesen jártak ide tanulni.
A II. világháború hatása 1944-45-ben érződött igazán az iskolákban. A tanítók egy része a frontokon harcolt, a németek kórházként használták az épületet, ami a tárgyi feltételek leromlását okozta.
1948-ban az iskolák államosításával a derecskei református egyház is elveszítette iskolafenntartói jogosítványát, megszűnt a hitoktatás az iskolában.
Az 1950-es években megtörtént a helyi oktatás szerkezetének átalakítása. A két állami általános iskola közül az I. számú Általános Iskola leányiskolaként, a II. számú Általános Iskola fiúiskolaként működött.
A helyi oktatás irányítása nagy gondot fordított a felnőttképzésre, a Dolgozók Általános Iskoláját esti tagozatként működtette.
1965-ben megépült egy új, nyolc tantermes általános iskola, amit 1978-ban bővítettek és a József Attila nevet vette fel, míg a II. számú Általános Iskola 1973-tól Bocskai István Általános Iskola lett. 1975-től az általános iskolai képzés mellett néptánc oktatás kezdődött, mely a későbbi művészeti iskola alapjait hívta életre. 1994-től a néptánc képzés zenei oktatással is bővült, s az intézmény felvette a művészeti iskola nevet is. Az eltelt évek alatt iskolánk művészeti csoportjainak meghatározó szerepe lett városunk kulturális életében.
2007-ben került sor a két iskola összevonására, Bocskai István Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény néven, ami egyben társult intézményként működik Tépe, Sáránd, Konyár iskoláival.
2013. január 1-jétől az intézmény fenntartója a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ. A Társulási Tanács megszűnt, de az intézmény egy szervezeti egység maradt. Derecske Város Önkormányzata vállalta a derecskei iskola működtetését, a tagintézményeket a KLIK működtette tovább.
2016. szeptember 1-jétől a Berettyóújfalui Tankerületi Központ az új fenntartó, az egész intézményt a Tankerületi Központ működteti.
2018. szeptember 1-jétől a Kossuth Lajos Tagiskola kivált a szervezetből, és Sárándi Kossuth Lajos Általános Iskola néven önálló intézményként működik tovább.
2021. szeptember 1-jétől az alapfokú művészeti oktatás kivált a szervezetből és Derecskei Alapfokú Művészeti Iskola néven önálló intézményként folytatja a munkáját, intézményünk Derecskei Bocskai István Általános Iskola lett.
Antal Károly
történelemtanár